Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Wybór dla Twojego wnętrza.

Wybór drzwi do naszego domu to decyzja, która ma wpływ nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność przestrzeni. Decydując się na drzwi lewe czy drzwi prawe, warto zastanowić się nad kierunkiem otwierania skrzydeł drzwi, co jest istotne zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach lub tam, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Skrzydła drzwi przylgowych i drzwi bezprzylgowych często posiadają wyraźnie określony kierunek otwierania, co może być pomocne w planowaniu układu wnętrza. 

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi, jest sposób, w jaki skrzydła drzwi wpływają na przepływ światła i przestrzeń w pomieszczeniu. Drzwi przylgowe, z ich solidną konstrukcją i możliwością zastosowania różnorodnych paneli, mogą stanowić lepszą barierę prywatności. Oba rodzaje są dostępne z takimi samymi szkleniami i mogą oferować więcej lub mniej prywatności w zależności od wybranego szklenia. Drzwi bezprzylgowe, z ich płynnymi liniami i często ukrytymi zawiasami, mogą natomiast oferować bardziej subtelną obecność w pomieszczeniu, co jest idealne dla tych, którzy preferują minimalistyczne i otwarte przestrzenie. Niezależnie od tego, czy wybieramy drzwi lewe, czy prawe, ważne jest, aby skrzydła drzwi harmonizowały z resztą wnętrza i wspierały jego funkcjonalność.

Drzwi przylgowe: klasyczne rozwiązanie dla tradycyjnego wnętrza.

Drzwi wewnętrzne przylgowe to klasyczny wybór, który od lat cieszy się uznaniem w wielu domach. Ich konstrukcja zawiera przylgę – element wystający po jednej stronie skrzydła drzwiowego, który po zamknięciu drzwi pokrywa się z ościeżnicą. Dzięki temu rozwiązaniu, drzwi przylgowe zapewniają lepsze uszczelnienie. Są one również bardziej odporne na przeciągi i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania. Wizualnie, przylga tworzy wyraźną linię podziału między drzwiami a ścianą, co może być pożądanym efektem w tradycyjnych wnętrzach, gdzie ceni się klasyczne rozwiązania i wyraźne kontury.

Z drugiej strony, drzwi wewnętrzne przylgowe oferują szeroki wachlarz możliwości personalizacji. Dostępne są w różnorodnych stylach – od minimalistycznych po bogato zdobione, a ponadto można je znaleźć w różnorodnej palecie kolorystycznej, co pozwala na dopasowanie ich do niemal każdego wnętrza. Dodatkowo, ceny drzwi przylgowych są bardziej przystępne cenowo niż drzwi bezprzylgowe ze względu na rodzaj ościeżnicy, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób szukających kompromisu między jakością a kosztami. Ich montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalistycznych ościeżnic, co sprawia, że są one łatwiejsze w instalacji i mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku remontów czy modernizacji istniejących wnętrz.

Głównymi zaletami drzwi wewnętrznych przylgowych są:

 • Lepsza izolacja: Przylga zapewnia dodatkowe uszczelnienie, co poprawia izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń.
 • Większa odporność na przeciągi: Dzięki lepszemu uszczelnieniu, drzwi przylgowe skuteczniej chronią przed przeciągami.
 • Różnorodność wyboru: Drzwi przylgowe są dostępne w wielu stylach i kolorach, co ułatwia dopasowanie do różnych wnętrz.
 • Koszt: Zazwyczaj są bardziej przystępne cenowo niż drzwi bezprzylgowe, co czyni je dobrym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem.
 • Prostszy montaż: Ich instalacja jest zwykle mniej skomplikowana i nie wymaga specjalnych ościeżnic. W skrzydłach bezprzylgowych należy regulować zawiasy.

Drzwi przylgowe mogą jednak mierzyć się z kilkoma niedogodnościami:

 • Konserwacja: Przylga może gromadzić kurz i wymagać częstszego czyszczenia.
 • Elastyczność montażu: Drzwi przylgowe mogą być mniej elastyczne w przypadku niestandardowych rozmiarów otworów drzwiowych.

Sprawdź naszą ofertę drzwi przylgowych i bezprzylgowych >

Ościeżnice i felce: serce funkcjonalności drzwi przylgowych.

Wybierając drzwi przylgowe, jednym z kluczowych elementów są ościeżnice przylgowe. To one stanowią ramę, do której montowane są skrzydła drzwi. Ościeżnice przylgowe zapewniają stabilność i odpowiednie wsparcie dla drzwi, a także przyczyniają się do estetyki całego zestawu. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu, ościeżnice te gwarantują, że drzwi będą otwierać się i zamykać płynnie, bez ryzyka zacinania się czy skrzypienia. 

Kolejnym istotnym elementem drzwi przylgowych jest felc drzwi przylgowych. Felc to wewnętrzna krawędź skrzydła drzwi, która po zamknięciu wpasowuje się w ościeżnicę, tworząc szczelne połączenie. Jest to szczególnie ważne w kontekście izolacji termicznej i akustycznej, gdyż felc zapobiega przedostawaniu się powietrza i dźwięków przez szczeliny. Felc drzwi przylgowych może być również elementem dekoracyjnym, który dodaje charakteru i elegancji drzwiom, stanowiąc subtelny, ale ważny detal w wykończeniu wnętrza. Dzięki temu, drzwi przylgowe nie tylko pełnią praktyczną rolę, ale również są ważnym elementem dekoracyjnym, który może podkreślić styl i charakter domu.

Sprawdź ościeżnice >

Drzwi bezprzylgowe: nowoczesność i funkcjonalność w minimalistycznym stylu.

Drzwi bezprzylgowe, znane również jako drzwi zlicowane z ościeżnicą, to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w nowoczesnych projektach wnętrzarskich. Ich główną cechą jest brak tradycyjnej przylgi, co sprawia, że po zamknięciu drzwi są niemal niewidoczne i tworzą gładką, jednolitą powierzchnię z ościeżnicą. To rozwiązanie idealnie wpisuje się w minimalistyczne i nowoczesne estetyki, gdzie liczy się prostota formy i czystość linii. Drzwi bezprzylgowe zawsze wykorzystują ukryte zawiasy i magnetyczne zamki, co dodatkowo podkreśla ich nowoczesny charakter i technologiczną zaawansowanie.

Zalety drzwi bezprzylgowych to nie tylko ich estetyka, ale również praktyczne aspekty użytkowania. Oto pięć głównych zalet:

 1. Estetyka: Drzwi bezprzylgowe oferują czysty i nowoczesny wygląd, który doskonale komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami.
 2. Optyczne powiększenie przestrzeni: Ościeżnica jest co prawda widoczna, ale jest zlicowana ze skrzydłem w jednej linii, tworząc jednolitą powierzchnię, co sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej otwarte.
 3. Łatwość czyszczenia: Gładka powierzchnia bez wystających elementów ułatwia utrzymanie czystości.
 4. Nowoczesne technologie: Ukryte zawiasy i magnetyczne zamki to standard, który podnosi komfort użytkowania.

Drzwi bezprzylgowe to wybór dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność i elegancję. Ich ościeżnice są zaprojektowane tak, aby tworzyć jednolitą płaszczyznę ze skrzydłem, co pozwala na osiągnięcie efektu “chowania się” drzwi w ścianie. Dzięki temu, drzwi te idealnie komponują się z minimalistycznymi wnętrzami, dodając im lekkości i nowoczesnego charakteru. Zawiasy w drzwiach bezprzylgowych są ukryte, co nie tylko wpływa na estetykę, ale również na bezpieczeństwo użytkowania – brak wystających elementów zmniejsza ryzyko zahaczenia czy urazu. Dodatkowo, ukryte zawiasy często posiadają możliwość regulacji, co ułatwia idealne dopasowanie drzwi do ościeżnicy, zapewniając płynne otwieranie i zamykanie.

Sprawdź naszą ofertę drzwi przylgowych i bezprzylgowych >

Zawiasy i regulacja: techniczne aspekty drzwi przylgowych i bezprzylgowych.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe różnią się przylgą i okuciami. Przekrój drzwi przylgowych ukazuje charakterystyczną przylgę, która po zamknięciu drzwi pokrywa się z ościeżnicą, tworząc szczelne połączenie. To szczegół, który ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne, wpływając na izolacyjność pomieszczenia. Z kolei w drzwiach bezprzylgowych przekrój jest gładki i jednolity, co sprawia, że drzwi te wydają się być niewidoczne po zamknięciu, oferując nowoczesny i minimalistyczny wygląd.

Kwestią techniczną, która ma wpływ na użytkowanie obu typów drzwi, jest regulacja zawiasów. W drzwiach przylgowych zawiasy są zazwyczaj widoczne i łatwo dostępne, co ułatwia ich regulację i konserwację. Natomiast zawiasy drzwi bezprzylgowych często są ukryte, co zapewnia estetyczny wygląd, ale może wymagać specjalistycznej wiedzy lub narzędzi do ich regulacji. Dlatego przy wyborze drzwi warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na aspekty techniczne, które będą miały wpływ na długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie.

Wymiary drzwi – jakie są różnice między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi?

Wybór odpowiednich wymiarów drzwi jest kluczowy dla komfortu użytkowania oraz estetyki wnętrza. Drzwi przylgowe i bezprzylgowe mają swoje standardowe wymiary, które należy uwzględnić przy projektowaniu lub remoncie domu.

Drzwi przylgowe są dostępne w kilku standardowych szerokościach, które najczęściej wynoszą: 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm. Wysokość standardowych drzwi przylgowych to zazwyczaj 2034 mm, co jest praktycznym wymiarem pasującym do większości wnętrz.

Drzwi bezprzylgowe, z kolei, mają prostą bryłę i często wykorzystują proste geometryczne wzory. Ich skrzydło ma zazwyczaj 4 cm grubości, a wysokość standardowego skrzydła drzwiowego to 2028 mm. Drzwi te są wyposażone w ukryte zawiasy, co sprawia, że po zamknięciu idealnie licują się z framugą, nie tworząc dodatkowego załamania w przestrzeni. To sprawia, że drzwi bezprzylgowe optycznie powiększają przestrzeń i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. 

Podsumowując, zarówno drzwi przylgowe, jak i bezprzylgowe mają swoje standardowe wymiary, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Ważne jest, aby wymiary te były dopasowane do konkretnych potrzeb i charakteru pomieszczenia, w którym będą instalowane.

SKRZYDŁO PRZYLGOWE
SKRZYDŁO BEZPRZYLGOWE
WYMIARFFWWYMIARF6064461860618707447187071880844818808189094491890918100104410181001018

Sprawdź jak mierzyć drzwi przylgowe i bezprzylgowe >

Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Wybór między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi może być dostosowany do różnych typów pomieszczeń w zależności od ich przeznaczenia i stylu wnętrza. Oto kilka przykładów:

Drzwi przylgowe:

 • Drzwi pokojowe: Idealne jako drzwi wewnętrzne pokojowe, zapewniające dobrą izolację akustyczną i termiczną, szczególnie w domach o tradycyjnym wystroju.
 • Drzwi łazienkowe: Z przylgą zapewniają większą prywatność i ochronę przed wilgocią, co jest ważne w pomieszczeniach sanitarnych.

Drzwi bezprzylgowe:

 • Drzwi pokojowe: Mogą służyć jako eleganckie drzwi wewnętrzne pokojowe w nowoczesnych domach, gdzie ich płynne linie tworzą wrażenie otwartej przestrzeni.
 • Drzwi do salonu: W formie bezprzylgowej dodają nowoczesnego charakteru i płynnie łączą się ze ścianami, co jest idealne dla współczesnych, otwartych przestrzeni.
 • Drzwi gabinetowe: Bezprzylgowe mogą podkreślić elegancję i minimalizm w nowoczesnych biurach lub gabinetach, gdzie estetyka jest równie ważna jak funkcjonalność.

W obu przypadkach, drzwi pokojowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, czy są to drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe. Ważne jest, aby harmonizowały z całością wnętrza i spełniały oczekiwania mieszkańców pod względem estetyki i użyteczności, tworząc spójny i komfortowy przepływ między pomieszczeniami.

Sprawdź naszą ofertę drzwi wewnętrznych >

Jak przygotować się do zakupu drzwi wewnętrznych?

Przygotowanie się do zakupu drzwi, zarówno przylgowych jak i bezprzylgowych, wymaga dokładnego rozpoznania potrzeb oraz zrozumienia specyfiki obu typów. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zmierzyć otwory drzwiowe w domu, aby upewnić się, że wybrane drzwi będą pasować. Należy również zastanowić się nad stylem wnętrza – drzwi przylgowe będą lepiej komponować się z tradycyjnymi aranżacjami, podczas gdy drzwi bezprzylgowe podkreślą nowoczesny charakter pomieszczeń. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na materiał wykonania, kolor, wykończenie oraz rodzaj zawiasów i ościeżnic, które powinny być dopasowane do indywidualnych preferencji oraz funkcjonalności przestrzeni. Nie zapomnij również o akcesoriach takich jak klamki czy zamki, które powinny być nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Dokładne przygotowanie i przemyślane decyzje pomogą w zakupie drzwi, które będą służyć przez lata, zapewniając komfort, bezpieczeństwo i zadowolenie z wyboru.

Udostępnij artykuł
Powiązane artykuły

Praktyczne wskazówki dotyczące wymiarów drzwi wewnętrznych.

Ościeżnica regulowana a stała: porównanie cech i zastosowań.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ DRZWI